
Analog Devices Inc.
Product No:
LTC3526LBEDC-2#TRPBF
Manufacturer:
Package:
6-DFN (2x2)
Batch:
-
Description:
IC REG BOOST ADJ 550MA 6DFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.0325
6.0325
10
5.4188
54.188
25
5.12316
128.079
100
4.44011
444.011
250
4.212376
1053.094
500
3.779746
1889.873
1000
3.187744
3187.744
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Up |
| Topology | Boost |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-WFDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 550mA (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LTC3526 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5V |
| Voltage - Input (Min) | 0.5V |
| Voltage - Output (Max) | 5.25V |
| Supplier Device Package | 6-DFN (2x2) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.5V |