
Analog Devices Inc.
Product No:
LTC3534EGN#PBF
Manufacturer:
Package:
16-SSOP
Batch:
-
Description:
IC REG BCK BST ADJ 500MA 16SSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.1485
9.1485
10
8.2612
82.612
25
7.87702
196.9255
100
6.83943
683.943
250
6.532048
1633.012
500
5.955664
2977.832
1000
5.1872
5187.2
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Up/Step-Down |
| Topology | Buck-Boost |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 500mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LTC3534 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 1MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 7V |
| Voltage - Input (Min) | 2.4V |
| Voltage - Output (Max) | 7V |
| Supplier Device Package | 16-SSOP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.8V |