
Analog Devices Inc.
Product No:
LTC3552EDHC#TRPBF
Manufacturer:
Package:
16-DFN (5x3)
Batch:
-
Description:
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 16DFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.726
6.726
10
6.07525
60.7525
25
5.7931
144.8275
100
5.03006
503.006
250
4.80396
1200.99
500
4.380108
2190.054
1000
3.814924
3814.924
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Interface | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-WFDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Number of Cells | 1 |
| Fault Protection | - |
| Battery Chemistry | Lithium Ion |
| Current - Charging | Constant - Programmable |
| Base Product Number | LTC3552 |
| Battery Pack Voltage | 4.2V |
| Charge Current - Max | 950mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Programmable Features | Current |
| Voltage - Supply (Max) | 8V |
| Supplier Device Package | 16-DFN (5x3) |