Home / Rocker Switches / LTGHO515-TB-B-R/125N
LTGHO515-TB-B-R/125N
Carling Technologies
Product No:
LTGHO515-TB-B-R/125N
Series LTG
Circuit SPST
Product Status Active
Electrical Life 50,000 Cycles
Mechanical Life -
Switch Function On-Off
Actuator Marking No Marking
Termination Style Wire Leads
Ingress Protection -
Voltage Rating - AC 125 V
Color - Actuator/Cap Black
Current Rating (Amps) 15A (AC)
Operating Temperature 0°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 28.58mm x 25.40mm
Illumination Type, Color Neon
Illumination Voltage (Nominal) 125 VAC