Home / Rocker Switches / LTGIO501-TW-B-A/24V
LTGIO501-TW-B-A/24V
Carling Technologies
Product No:
LTGIO501-TW-B-A/24V
Product Status Active
Electrical Life 50,000 Cycles
Mechanical Life -
Switch Function On-On
Actuator Marking No Marking
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating - AC 125 V
Color - Actuator/Cap White
Current Rating (Amps) 15A (AC)
Operating Temperature 0°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 28.58mm x 25.40mm
Illumination Type, Color Incandescent, White
Illumination Voltage (Nominal) 24 VAC/DC