Home / Rocker Switches / LTGZO501-TB-B-A/24V
LTGZO501-TB-B-A/24V
Carling Technologies
Product No:
LTGZO501-TB-B-A/24V
Manufacturer:
Carling Technologies
Description:
SWITCH ROCKER
User Guide
Mfr Carling Technologies
Series LTG
Circuit DPST
Package Bulk
Features -
Actuator Type Concave (Standard V) - Illuminated
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Product Status Active
Electrical Life 50,000 Cycles
Mechanical Life -
Switch Function On-Off
Actuator Marking No Marking
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating - AC 125 V
Color - Actuator/Cap Black
Current Rating (Amps) 15A (AC)
Operating Temperature 0°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 28.58mm x 25.40mm
Illumination Type, Color Incandescent
Illumination Voltage (Nominal) 24 VAC/DC