Home / Rocker Switches / LTIGK01-1L-BL-RC-A/125N
LTIGK01-1L-BL-RC-A/125N
Carling Technologies
Product No:
LTIGK01-1L-BL-RC-A/125N
Features -
Actuator Type Concave (Standard V) - Illuminated
Actuator Marking No Marking
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating - AC 250 V
Color - Actuator/Cap Black
Current Rating (Amps) 15A (AC)
Operating Temperature -
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Illumination Type, Color Neon, Red
Illumination Voltage (Nominal) 125 VAC