Home / Rocker Switches / LTIGK51-6S-BL-CL-NBL/12V
LTIGK51-6S-BL-CL-NBL/12V
Carling Technologies
Product No:
LTIGK51-6S-BL-CL-NBL/12V
Features -
Actuator Type Concave (Curved) - Illuminated
Actuator Marking No Marking
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating - AC 125 V
Voltage Rating - DC 28 V
Color - Actuator/Cap Black
Current Rating (Amps) 15A (AC/DC)
Operating Temperature -
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Illumination Type, Color Incandescent, Clear
Illumination Voltage (Nominal) 12 VAC/DC