Home / Rocker Switches / LTIGK51-6S-WH-LU-NBL/28V/INDP
LTIGK51-6S-WH-LU-NBL/28V/INDP
Carling Technologies
Product No:
LTIGK51-6S-WH-LU-NBL/28V/INDP
Features -
Actuator Type Concave (Curved) - Illuminated
Actuator Marking No Marking
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating - AC 125 V
Voltage Rating - DC 28 V
Color - Actuator/Cap White
Current Rating (Amps) 15A (AC/DC)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Illumination Type, Color Incandescent, Blue
Illumination Voltage (Nominal) 28 VAC/DC