Home / Rocker Switches / LTIGK51-6S-WH-RC-MBL/125N/INDP
LTIGK51-6S-WH-RC-MBL/125N/INDP
Carling Technologies
Product No:
LTIGK51-6S-WH-RC-MBL/125N/INDP
Manufacturer:
Carling Technologies
Description:
SWITCH ROCKER
User Guide
Mfr Carling Technologies
Series LTIG
Circuit DPST
Package Bulk
Features -
Actuator Type Concave (Curved) - Illuminated
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Product Status Active
Electrical Life 50,000 Cycles
Mechanical Life 50,000 Cycles
Switch Function On-Off
Actuator Marking No Marking
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating - AC 125 V
Voltage Rating - DC 28 V
Color - Actuator/Cap White
Current Rating (Amps) 15A (AC/DC)
Operating Temperature -
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Illumination Type, Color Neon, Red
Illumination Voltage (Nominal) 125 VAC