Home / Rocker Switches / LTIGK720-1S-WH-AM-A/125N
LTIGK720-1S-WH-AM-A/125N
Carling Technologies
Product No:
LTIGK720-1S-WH-AM-A/125N
Features -
Actuator Type Concave (Standard V) - Illuminated
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder Lug
Ingress Protection -
Voltage Rating - AC 125 V
Color - Actuator/Cap White
Current Rating (Amps) 20A (AC)
Operating Temperature -
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Illumination Type, Color Neon, Amber
Illumination Voltage (Nominal) 125 VAC