Home / Rocker Switches / LTIGK721-6S-BL-AM-NBL/250N
LTIGK721-6S-BL-AM-NBL/250N
Carling Technologies
Product No:
LTIGK721-6S-BL-AM-NBL/250N
Actuator Marking No Marking
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating - AC 125 V
Color - Actuator/Cap Black
Current Rating (Amps) 20A (AC)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Illumination Type, Color Neon, Amber
Illumination Voltage (Nominal) 250 VAC