Home / Rocker Switches / LTIGK721-6S-BL-GN-NBL/240N
LTIGK721-6S-BL-GN-NBL/240N
Carling Technologies
Product No:
LTIGK721-6S-BL-GN-NBL/240N
Series LTIG
Circuit SPST
Product Status Active
Electrical Life 25,000 Cycles
Mechanical Life 25,000 Cycles
Switch Function On-Off
Actuator Marking No Marking
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection -
Color - Actuator/Cap Black
Current Rating (Amps) -
Operating Temperature -
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Illumination Type, Color Incandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal) 24 VAC/DC