Home / Rocker Switches / LTIGK721-6S-BL-RC-WBL/240N
LTIGK721-6S-BL-RC-WBL/240N
Carling Technologies
Product No:
LTIGK721-6S-BL-RC-WBL/240N
Actuator Marking No Marking
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating - AC 125 V
Color - Actuator/Cap Black
Current Rating (Amps) 20A (AC)
Operating Temperature -
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Illumination Type, Color Neon, Red
Illumination Voltage (Nominal) 240 VAC