Home / Rocker Switches / LTIGM55-1L-BL-AM-FW/125N
LTIGM55-1L-BL-AM-FW/125N
Carling Technologies
Product No:
LTIGM55-1L-BL-AM-FW/125N
Features -
Actuator Type Concave (Standard V) - Illuminated
Actuator Marking No Marking
Termination Style Wire Leads
Ingress Protection -
Voltage Rating - AC 125 V
Voltage Rating - DC 28 V
Color - Actuator/Cap Black
Current Rating (Amps) 15A (AC/DC)
Operating Temperature -
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Illumination Type, Color Neon, Amber
Illumination Voltage (Nominal) 125 VAC