Home / Rocker Switches / LTIGM56-6S-BL-RC-NBL/125N
LTIGM56-6S-BL-RC-NBL/125N
Carling Technologies
Product No:
LTIGM56-6S-BL-RC-NBL/125N
Features -
Actuator Type Concave (Curved) - Illuminated
Actuator Marking No Marking
Termination Style PC Pin
Ingress Protection -
Voltage Rating - AC 125 V
Voltage Rating - DC 28 V
Color - Actuator/Cap Black
Current Rating (Amps) 15A (AC/DC)
Operating Temperature -
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Illumination Type, Color Neon, Red
Illumination Voltage (Nominal) 125 VAC