Home / Rocker Switches / LTIHK54-1S-BL-GN-A/12V
LTIHK54-1S-BL-GN-A/12V
Carling Technologies
Product No:
LTIHK54-1S-BL-GN-A/12V
Ingress Protection -
Voltage Rating - AC 125 V
Voltage Rating - DC 28 V
Color - Actuator/Cap Black
Current Rating (Amps) 15A (AC/DC)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Illumination Type, Color Incandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal) 12 VAC/DC