Home / TVS Diodes / LTKAK10-066C
LTKAK10-066C
Littelfuse Inc.
Product No:
LTKAK10-066C
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
SMTO-218 Tab
Batch:
Datasheet:
Description:
TVS DIODE 66VWM 120VC SMTO-218
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 18
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 400
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Type Zener
Series LTKAK10
Package Tape & Reel (TR)
Applications General Purpose
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard SMD
Product Status Active
Power - Peak Pulse -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Power Line Protection No
Bidirectional Channels 1
Capacitance @ Frequency 7500pF @ 10kHz
Supplier Device Package SMTO-218 Tab
Voltage - Breakdown (Min) 72V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 120V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 66V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 10000A (10kA) (8/20µs)