Home / TVS Diodes / LTKAK10-076C-TP
LTKAK10-076C-TP
Littelfuse Inc.
Product No:
LTKAK10-076C-TP
Description:
TVS DIODE 76VWM 140VC SMTO-218
Type Zener
Series LTKAK10
Package Tube
Power - Peak Pulse -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Power Line Protection No
Bidirectional Channels 1
Capacitance @ Frequency 6500pF @ 10kHz
Supplier Device Package SMTO-218 Tab
Voltage - Breakdown (Min) 85V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 140V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 76V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 10000A (10kA) (8/20µs)