Home / TVS Diodes / LTKAK3-066C-TP
LTKAK3-066C-TP
Littelfuse Inc.
Product No:
LTKAK3-066C-TP
Description:
TVS DIODE 66VWM 120VC SMTO-218
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 85
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Type Zener
Series LTKAK3
Package Tube
Power - Peak Pulse -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TJ)
Power Line Protection No
Capacitance @ Frequency 6000pF @ 10kHz
Supplier Device Package SMTO-218 Tab
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 72V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 120V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 66V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 500A