Home / TVS Diodes / LTKAK6-076C-TP
LTKAK6-076C-TP
Littelfuse Inc.
Product No:
LTKAK6-076C-TP
Description:
TVS DIODE 76VWM 140VC SMTO-218
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 31
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Type Zener
Series LTKAK6
Package Tube
Power - Peak Pulse -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Power Line Protection No
Bidirectional Channels 1
Capacitance @ Frequency 4500pF @ 10kHz
Supplier Device Package SMTO-218 Tab
Voltage - Breakdown (Min) 85V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 140V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 76V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6000A (6kA) (8/20µs)