
Harwin Inc.
Product No:
M22-7130342
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT 3POS 0.079 GOLD PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.2445
1.2445
10
1.05355
10.5355
100
0.945725
94.5725
500
0.773737
386.8685
1000
0.687772
687.772
5000
0.601796
3008.98
10000
0.57171
5717.1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Harwin Inc. |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | M22 |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Termination | Solder |
| Applications | General Purpose, Industrial, Telecommunications |
| Contact Type | Female Socket |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Receptacle |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 500VAC |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.173" (4.40mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | M22-713 |
| Insulation Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Number of Positions | 3 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.094" (2.40mm) |
| Current Rating (Amps) | 2A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | 5.9mm |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |