M251206BB2201JP500
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
M251206BB2201JP500
Package:
1206
Batch:
Datasheet:
Description:
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/4W 1206
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series M25SI
Package Tape & Reel (TR)
Features Flame Retardant Coating, Fusible, Pulse Withstanding, Safety
Tolerance ±5%
Resistance 2.2 kOhms
Composition Thin Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 1206
Temperature Coefficient ±100ppm/°C