Home / Memory / M29F160FT55N3E2
M29F160FT55N3E2
Micron Technology Inc.
Product No:
M29F160FT55N3E2
Package:
48-TSOP I
Batch:
Datasheet:
Description:
IC FLASH 16MBIT PAR 48TSOP I
User Guide
Mfr Micron Technology Inc.
Series -
Package Tray
Technology FLASH - NOR
Access Time 55 ns
Memory Size 16Mbit
Memory Type Non-Volatile
Memory Format FLASH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 48-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)
Product Status Obsolete
Memory Interface Parallel
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Base Product Number M29F160
Memory Organization 2M x 8, 1M x 16
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)