Home / Memory / M29F200FB55M3E2
M29F200FB55M3E2
Micron Technology Inc.
Product No:
M29F200FB55M3E2
Package:
44-SO
Batch:
Datasheet:
Description:
IC FLASH 2MBIT PARALLEL 44SO
User Guide
Mfr Micron Technology Inc.
Series -
Package Tray
Technology FLASH - NOR
Access Time 55 ns
Memory Size 2Mbit
Memory Type Non-Volatile
Memory Format FLASH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 44-SOIC (0.496", 12.60mm Width)
Product Status Obsolete
Memory Interface Parallel
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Base Product Number M29F200
Memory Organization 256K x 8, 128K x 16
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)