Home / Memory / M29F400BB45N1
M29F400BB45N1
Micron Technology Inc.
Product No:
M29F400BB45N1
Package:
48-TSOP
Batch:
Datasheet:
Description:
IC FLASH 4MBIT PARALLEL 48TSOP
User Guide
Mfr Micron Technology Inc.
Series -
Package Tray
Technology FLASH - NOR
Access Time 45 ns
Memory Size 4Mbit
Memory Type Non-Volatile
Memory Format FLASH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 48-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)
Product Status Obsolete
Memory Interface Parallel
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Base Product Number M29F400
Memory Organization 512K x 8, 256K x 16
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)