Home / Memory / M29F400FT55M32
M29F400FT55M32
Micron Technology Inc.
Product No:
M29F400FT55M32
Package:
44-SO
Batch:
Datasheet:
Description:
IC FLASH 4MBIT PARALLEL 44SO
User Guide
Mfr Micron Technology Inc.
Series Automotive, AEC-Q100
Package Tray
Technology FLASH - NOR
Access Time 55 ns
Memory Size 4Mbit
Memory Type Non-Volatile
Memory Format FLASH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 44-SOIC (0.496", 12.60mm Width)
Product Status Obsolete
Memory Interface Parallel
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Base Product Number M29F400
Memory Organization 512K x 8, 256K x 16
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)