M39003/01-2873/TR
Vishay Sprague
Product No:
M39003/01-2873/TR
Manufacturer:
Vishay Sprague
Description:
CAP TANT 0.39UF 10% 75V AXIAL
User Guide
Mfr Vishay Sprague
Type Hermetically Sealed
Series Military, MIL-PRF-39003/1, CSR13
Package Tape & Reel (TR)
Features High Reliability
Tolerance ±10%
Capacitance 0.39 µF
Failure Rate R (0.01%)
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Product Status Active
Voltage - Rated 75 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Base Product Number M39003/01
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C