M39003/01-6032/99
Vishay Sprague
Product No:
M39003/01-6032/99
Manufacturer:
Vishay Sprague
Description:
CAP TANT 39UF 10% 10V AXIAL
User Guide
Mfr Vishay Sprague
Type Hermetically Sealed
Series Military, MIL-PRF-39003/1, CSR13
Package Bulk
Ratings -
Features High Reliability
Tolerance ±10%
Capacitance 39 µF
Failure Rate B (0.1%)
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Base Product Number M39003/01
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C