M39006/22-0151
KYOCERA AVX
Product No:
M39006/22-0151
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP TANT 39UF 10% 60V AXIAL
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Type Hermetically Sealed
Series Military, MIL-PRF-39006/22, CLR79
Package Tray
Features High Reliability, Wet Tantalum
Tolerance ±10%
Capacitance 39 µF
Failure Rate M (1%)
Product Status Active
Voltage - Rated 60 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.312" Dia x 0.641" L (7.92mm x 16.28mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code T2
ESR (Equivalent Series Resistance) 3.4Ohm