M39006/30-0591
KYOCERA AVX
Product No:
M39006/30-0591
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
WET TANT CAP
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Type Hermetically Sealed
Series Military, MIL-PRF-39006/30, CLR90
Package Bulk
Ratings -
Features Military, Wet Tantalum
Tolerance ±10%
Capacitance 39 µF
Failure Rate R (0.01%)
Product Status Active
Voltage - Rated 60 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.281" Dia (7.14mm)
Height - Seated (Max) 0.641" (16.28mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code B
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.7Ohm @ 120Hz