M39006/33-1050
KYOCERA AVX
Product No:
M39006/33-1050
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
P LEVEL 470UF 75V - 85140008
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Type Hermetically Sealed
Series Military, MIL-PRF-39006/33, TWA
Package Bulk
Ratings -
Features Wet Tantalum
Tolerance ±10%
Capacitance 470 µF
Failure Rate -
Product Status Active
Voltage - Rated 75 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.406" Dia x 1.062" L (10.31mm x 26.97mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code E
ESR (Equivalent Series Resistance) 900mOhm @ 120Hz