
Harwin Inc.
Product No:
M50-3030542
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT 5POS 0.05 GOLD PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9785
0.9785
10
0.82745
8.2745
100
0.742995
74.2995
500
0.607943
303.9715
1000
0.540388
540.388
5000
0.472844
2364.22
10000
0.449198
4491.98
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Harwin Inc. |
| Style | Board to Board |
| Series | Archer M50 |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Termination | Solder |
| Applications | General Purpose, Medical, Telecommunications |
| Contact Type | Female Socket |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Receptacle |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.050" (1.27mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.173" (4.40mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | M50-303 |
| Insulation Material | Polyamide (PA6T), Nylon 6T |
| Number of Positions | 5 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | - |
| Contact Length - Post | 0.094" (2.40mm) |
| Current Rating (Amps) | 1A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | 5.4mm, 6.08mm, 9.37mm |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |