
Harwin Inc.
Product No:
M52-5010445
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT 4POS 0.05 GOLD PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6935
0.6935
10
0.60515
6.0515
100
0.49875
49.875
500
0.433694
216.847
1000
0.357798
357.798
5000
0.314431
1572.155
10000
0.292742
2927.42
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Harwin Inc. |
| Style | Board to Board |
| Series | Archer M52 |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Termination | Solder |
| Applications | General Purpose, Medical, Telecommunications |
| Contact Type | Forked |
| Contact Shape | Rectangular |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Receptacle |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.050" (1.27mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.335" (8.51mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | M52-501 |
| Insulation Material | Polyamide (PA9T), Nylon 9T |
| Number of Positions | 4 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | - |
| Contact Length - Post | 0.110" (2.79mm) |
| Current Rating (Amps) | 1A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |