M55342K10B10E0RWSV
Vishay Dale Thin Film
Product No:
M55342K10B10E0RWSV
Package:
1010
Description:
RES SMD 10K OHM 1% 1/2W 1010
User Guide
Mfr Vishay Dale Thin Film
Series Military, MIL-PRF-55342, RM1010
Package Tray
Features Military, Non-Inductive
Tolerance ±1%
Resistance 10 kOhms
Composition Thin Film
Failure Rate R (0.01%)
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Size / Dimension 0.105" L x 0.100" W (2.67mm x 2.54mm)
Base Product Number M55342
Height - Seated (Max) 0.033" (0.84mm)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 1010
Temperature Coefficient ±100ppm/°C