M55342K11B10B0RT5
Vishay Dale Thin Film
Product No:
M55342K11B10B0RT5
Package:
0402
Description:
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/20W 0402
User Guide
Mfr Vishay Dale Thin Film
Series Military, MIL-PRF-55342, RM0402
Package Tape & Reel (TR)
Features Military, Non-Inductive
Tolerance ±0.1%
Resistance 10 kOhms
Composition Thin Film
Failure Rate R (0.01%)
Power (Watts) 0.05W, 1/20W
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.040" L x 0.025" W (1.02mm x 0.64mm)
Base Product Number M55342
Height - Seated (Max) 0.033" (0.84mm)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0402
Temperature Coefficient ±100ppm/°C