M55342K12B20E0PBSV
Vishay Dale Thin Film
Product No:
M55342K12B20E0PBSV
Manufacturer:
Vishay Dale Thin Film
Package:
0603
Batch:
Datasheet:
Description:
RES SMD 20K OHM 1% 1/10W 0603
User Guide
Mfr Vishay Dale Thin Film
Series Military, MIL-PRF-55342, RM0603
Package Bulk
Features Military, Non-Inductive
Tolerance ±1%
Resistance 20 kOhms
Composition Thin Film
Failure Rate P (0.1%)
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Base Product Number M55342
Height - Seated (Max) 0.033" (0.84mm)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0603
Temperature Coefficient ±100ppm/°C