M83723/75A2039N
Conesys
Product No:
M83723/75A2039N
Manufacturer:
Conesys
Description:
CONN PLUG FMALE 39POS CRIMP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 5
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Conesys
Color Black
Series Military, MIL-DTL-83723 Series III
Package Box
Features -
Shielding -
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Applications Aviation, Automotive, Military
Shell Finish Black Anodized
Cable Opening -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Female Sockets
Fastening Type Bayonet Lock
Product Status Active
Shell Material Aluminum
Voltage Rating -
Insert Material Silicon Rubber
Shell Size, MIL -
Contact Material -
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection Environment Resistant
Base Product Number M83723/75
Number of Positions 39
Shell Size - Insert 20-39
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C