M83723/75W2232N
Conesys
Product No:
M83723/75W2232N
Description:
CONN PLUG FMALE 32POS CRIMP
User Guide
Mfr Conesys
Color Olive Drab
Series Military, MIL-DTL-83723 Series III
Package Box
Features Coupling Nut
Shielding Unshielded
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Applications Automotive, Military
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Cable Opening -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Female Sockets
Fastening Type Bayonet Lock
Product Status Active
Shell Material Aluminum
Voltage Rating -
Insert Material -
Shell Size, MIL -
Contact Material Copper Alloy
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection Environment Resistant
Base Product Number M83723/75
Number of Positions 32 (Power)
Shell Size - Insert 22-32
Current Rating (Amps) 7.5A, 23A
Operating Temperature -65°C ~ 200°C