M83723/75W24436
Conesys
Product No:
M83723/75W24436
Description:
CONN PLUG FMALE 43POS CRIMP
User Guide
Mfr Conesys
Color Olive Drab
Series Military, MIL-DTL-83723 Series III
Package Box
Features -
Shielding Shielded
Orientation 6
Termination Crimp
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Female Sockets
Fastening Type Bayonet Lock, Threaded
Product Status Active
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Primary Material Metal
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Base Product Number M83723/75
Number of Positions 43
Shell Size - Insert 24-43
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A
Operating Temperature -65°C ~ 175°C