Home / Oscillators / M911221BI1-40M00000
M911221BI1-40M00000
Microchip Technology
Product No:
M911221BI1-40M00000
Manufacturer:
Microchip Technology
Description:
DEFENSE APPS MEMS OSC, 40MHZ, LV
User Guide
Mfr Microchip Technology
Type XO (Standard)
Output CMOS
Series M9112X1
Package Tube
Ratings -
Function Standby (Power Down)
Frequency 40 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 6-VDFN
Product Status Active
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Voltage - Supply 2.25V ~ 3.63V
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 27mA (Typ)