MAC7131MVF40
NXP USA Inc.
Product No:
MAC7131MVF40
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
208-BGA (17x17)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 32B 544KB FLASH 208MAPBGA
User Guide
Mfr NXP USA Inc.
Speed 40MHz
Series MAC7xxx
Package Tray
RAM Size 32K x 8
Core Size 32-Bit Single-Core
EEPROM Size 32K x 8
Peripherals DMA, POR
Connectivity CANbus, EBI/EMI, I²C, SCI, SPI
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 128
Core Processor ARM7®
Package / Case 208-BGA
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 32x8/10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number MAC71
Program Memory Size 512KB (512K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 208-BGA (17x17)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.35V ~ 5.5V