
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MAL202115102E3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 16V AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.667
3.667
10
2.95545
29.5545
50
2.54163
127.0815
100
2.30527
230.527
500
1.71418
857.09
1000
1.595952
1595.952
2500
1.536844
3842.11
5000
1.507289
7536.445
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components |
| Series | 021 ASM |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 175 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | - |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Axial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 8000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia x 1.181" L (10.00mm x 30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ High Frequency | 840 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 260mOhm |