
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MAL202115152E3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 16V AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.7525
3.7525
10
3.0267
30.267
50
2.60281
130.1405
100
2.36075
236.075
500
1.755448
877.724
1000
1.63438
1634.38
2500
1.573846
3934.615
5000
1.543579
7717.895
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components |
| Series | 021 ASM |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 95 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1500 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | - |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Axial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 8000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia x 1.181" L (12.50mm x 30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.14 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 205mOhm |