
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MAL202117152E3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 40V AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.6265
4.6265
10
3.73065
37.3065
50
3.20834
160.417
100
2.90985
290.985
500
2.16372
1081.86
1000
2.014504
2014.504
2500
1.93989
4849.725
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components |
| Series | 021 ASM |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 70 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1500 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | - |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Axial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 40 V |
| Lifetime @ Temp. | 8000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.591" Dia x 1.181" L (15.00mm x 30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.456 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 159mOhm |