
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MAL203855221E3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.494
0.494
10
0.3515
3.515
50
0.266
13.3
100
0.23161
23.161
500
0.171551
85.7755
1000
0.145825
145.825
2500
0.137246
343.115
5000
0.128668
643.34
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components |
| Series | 038 RSU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 220 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Polarization | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 2500 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ High Frequency | 351 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |