
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MAL204311221E3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 220UF 160V AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.2225
6.2225
10
5.53375
55.3375
50
4.84215
242.1075
100
4.427095
442.7095
500
3.804503
1902.2515
1000
3.527816
3527.816
2500
3.458646
8646.615
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components |
| Series | 043 ASH |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 500 mOhms |
| Tolerance | -10%, +50% |
| Capacitance | 220 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | - |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Axial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 160 V |
| Lifetime @ Temp. | 15000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.827" Dia x 1.496" L (21.00mm x 38.00mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 940 mA @ 100 Hz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 700mOhm @ 100Hz |