
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MAL212516102E3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 25V AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.3725
3.3725
10
2.7189
27.189
50
2.33852
116.926
100
2.12097
212.097
500
1.577095
788.5475
1000
1.468339
1468.339
2500
1.413952
3534.88
5000
1.386762
6933.81
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components |
| Series | 125 ALS |
| Package | Box |
| Ratings | - |
| Impedance | 260 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | - |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Axial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia x 1.181" L (10.00mm x 30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 490 mA @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 637 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 212mOhm @ 100Hz |