
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MAL219050102E3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.8025
2.8025
10
2.26955
22.6955
50
1.98094
99.047
100
1.73337
173.337
500
1.320633
660.3165
1000
1.155561
1155.561
2500
1.114293
2785.7325
5000
1.073016
5365.08
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components |
| Series | 190 RTL |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 30 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | Automotive, High Temperature Reflow |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 125°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.43 A @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.2 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |