
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MAL225628122E3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 63V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.9805
3.9805
10
3.211
32.11
50
2.76146
138.073
100
2.50458
250.458
500
1.86238
931.19
1000
1.73394
1733.94
2500
1.66972
4174.3
5000
1.63761
8188.05
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components |
| Series | 256 PMG-SI |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.428 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 332mOhm |